TurkeyBuild Istanbul

  • May 08, 2018
  • tüyap fair convention & congress center e-5 karayolu üzeri, gürpınar kavşağı 34500 istanbul, istanbul, turkey

Exhibition About

TurkeyBuild Istanbul

Cycle:
annually

International construction fair

The Turkeybuild in Istanbul is one of Turkey's largest exhibitions in the building industry. International exhibitors will showcase the latest products, technologies and innovations in the industry. Several information sessions around the themes - Construction, renovation and redevelopment - accompany this exhibition. Held at three major cities standing at the heart of Turkish economy, Istanbul, Ankara and Izmir, YAPI – TURKEYBUILD Exhibitions constitute the leading exhibitions of Turkey and peripheral region. A reliable brand in domestic and international markets, the ever growing exhibitions successfully enhance the contributions they make to the sector. YAPI – TURKEYBUILD Exhibitions open new doors for the sector’s exporting performance and creates opportunities for new alliances and aquisitions. Also responsible for the representation of the Turkish construction sector in the international arena, YAPI – TURKEYBUILD Exhibitions, brings approximately 180.000 domestic and international visitors together throughout the year. Being, in this context, YAPI – TURKEYBUILD ISTANBUL is in the Top 5 the biggest construction gatherings in the World an also the biggest construction materials exhibition in the region covering the Balkans, CIS countries, the Middle East and North Africa”.This event showcases products like insulation services, building chemicals, paints, roof covering and roofing services, structural systems, landscaping, infrastructure and elevators, doors and windows, sun protection systems etc. in the Building Construction industry.
.......................................................
YAPI FUARI

 

YAPI FUARI - TURKEYBUILD, 1978 yılından bu yana her yıl büyüyen fuar alanları, zenginleşen
 ürün ve hizmetleri, artan yerli ve yabancı katılımcı sayısı ile dünya standartlarında hizmet sunan uluslararası bir YAPI MALZEMELERİ ve TEKNOLOJİLERİ zirvesidir.
YAPI FUARI - TURKEYBUILD, ITE GROUP PLC'nin Türkiye ofisi ITE Turkey'in grup şirketlerinden biri olan YEM FUARCILIK A.Ş. tarafından düzenlenmektedir.
YEM FUARCILIK  39 yıllık tecrübesini, 17 ülkede 31 ofisle dünya çapında yılda 240'ın üzerinde fuar ve konferans düzenleyen, küresel bir ağa sahip ITE Group PLC.'nin sağladığı güçlü küresel ağ ile birleştirerek, fuar katılımcılarına ve sektöre yeni iş fırsatları yaratılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu işbirliğiyle YEM FUARCILIK bugün bölgenin en güçlü fuar organizatörleri arasında yer almaktadır.
YEM FUARCILIK İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlediği YAPI FUARI - TURKEYBUILD organizasyonlarıyla Türkiye'nin de içinde yer aldığı Balkanlar, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) Ülkeleri'ne hizmet sunmaktadır. Her yıl devasa boyuttaki sektörel buluşmalara başarıyla ev sahipliği yapan YEM FUARCILIK, kapsadığı bölge ve sunduğu içerik nedeniyle, yapı sektörünün en güçlü fuar organizasyonu şirketi olarak nitelendirilmektedir. 


Trade Show Contact:
info@turkeybuild.com.tr
www.yapifuari.com.tr

Fair location:

Tüyap Fair Convention & Congress Center
E-5 Karayolu Üzeri, Gürpınar Kavşağı
34500 Istanbul, İstanbul, Turkey

Fair organizer
Yapi Endustri Merkezi
Fulya Mah. Yeşilcimen Sok. No:12/430
34394 Istanbul, Turkey
Tel: +90 (0)212 2667070
Fax: +90 (0)212 2667010
yem@yem.net
www.yem.net

You May Like Other Trade Fairs